Profesionální ostření a rozvádění pilových pásů pro kmenové pily
RYCHLOST, KVALITA, ODBORNOST
Společnost TYRAWOOD se zabývá profesionálním rozváděním a broušením pilových pásů pro kmenové pily, přičemž nejdůležitější je slovo profesionální.
Brousíme pásy v šířce pásu 32 - 50 mm (nejčastěji 34-36 mm), tloušťky do 2 mm a délky do 6 metrů pro celou ČR
Broušení 109 kč za pás - nejsme plátci DPH, cena je konečná a neplatíte balné
Truhlářské pásy bohužel nebrousíme tj pro dílenské pily, vertikální, truhlářské apd.
V případě silně poškozeného tvaru zubu předchozím broušením 150 kč
Neplatíte za metr, ale za pás
POSÍLÁNÍ PÁSŮ
Pásy můžete buď dovézt osobně do Třince, ale absolutně nejlepší řešení je poslat balík službou DPD. Na stránkách www.dpd.cz stačí vyplnit formulář komu a co chcete poslat, zaplatit přepravu bezpečně kartou a druhý den si pro váš balík přijede kurýr s dodávkou, balík si převezme, nalepí na něj štítek s adresou a jmény a odjede. Na krabici nemusíte nic psát či lepit. DPD vám dá dopředu vědět v kolik hodin přesně přijede pro balík a přijede až k vám domů či na pilu.
Vzhledem k tomu, že s DPD spolupracujeme, je poslání balíku s pásy od nás zpět levnější.
Posílání Českou Poštou je bohužel nejhorší, nejdražší a časově nejdelší. Doručení v další den není garantováno.
JAK POSLAT PÁSY
- smotané do klasického kruhu v krabici či
- stáhnuté do osmice, viz foto níže - tyto pásy položíme hroty na hrubší papírový karton či polystyren a zabalíme, nebo do originální krabice od prodejce
Tel. +420 734 217 129, e-mail: petr.bezruc@gmail.com
PÁSY PROSÍM ZASÍLEJTE ČI VOZTE NA ADRESU
PETR BEZRUČ TYRAWOOD, TYRA 92, TŘINEC, 73961
V PŘÍPADĚ PRVNÍHO POSLÁNÍ PO TEL. DOMLUVĚ
Tento text a obsah stránek je duševním vlastnictvím Petra Bezruče majitele stránek a kopírování obsahu či prezentování ve virtuálním světě je zakázáno. Text má sloužit všem pilařům pro čerpání důležitých informací z praxe a nikoli podnikatelům pro jejich účely.
PROFESIONÁLNĚ nabroušený pás musí splňovat řadu kritérií
- nabroušený a vyšraňkovaný pás řeže absolutně rovně
- úhel strany zubu se liší podle požadavků zákazníka, dle řezaného materiálu ve stupních - zmrzlé dřevo 9, tvrdé dřevo 11, středně tvrdé dřevo 17, měkké dřevo 19 (agresivita zubu) či doporučení výrobce konkrétního pásu
pokud budou Vaše pásy nabroušeny a rozvedeny tak, jak mají, je jejich řezání mnohonásobně delší a kvalitnější
- pás řeže rovně bez vln a drží směr po určitý počet řezů a objemu kulatiny ať je její průměr jakýkoli (60 cm i více)
úhly rozvedení zubů se dělí podle druhu řezaného materiálu - měkké dřevo, mokré dřevo, suché dřevo, silně pryskyřnaté dřevo, dle letokruhů, zmrzlé dřevo, dle posuvu a rychlosti automatického posuvu. Pro výběr si zavolejte.
standardní rozvedení zubů je 0,4 - 0,5 mm a max odchylka je 0,05 mm (v podstatě musí být z pásu o síle 1 mm vyhnuta +- půlka špičky ven z pásu. Nikdy ne více ! )
- profesionálně nabroušený pás se sám zakusuje do dřeva, není jej třeba tlačit silou
- výbrus zubu je jemný díky pomalejšímu broušení, rychlé přebroušení znamená hrubší výbrus a kratší dobu ostrosti
Typické projevy pásu
Nový či přebroušený pás dělá vlnu po celou dobu řezu směrem dolů
-vysoká rychlost v posunu v kombinaci s velmi ostrým pásem
Nový či přebroušený pás dělá vlnu po celou dobu řezu směrem nahoru
-málo upnutý pás na hnacích kolech, díky slabému napnutí pás uvnitř dřeva má tendenci vyjíždět nahoru
Nový či přebroušený pás dělá vlnu na prvních 10ti centimetrech a pak se srovná
-tupý pás
Nový či přebroušený pás dělá hrubý řez minivlnky po celé délce řezu (struhadlo)
-nevhodný šraňk pro řezaný druh dřeva
Nový či přebroušený pás dělá pravidelné vlny po celou dobu řezu nahoru a dolů, výsledné řezivo není rovné
-na páse je několik zubů v řadě tupých, buď od kamínku, či jiné mechanické poškození. Tupé zuby mají tendenci vyjíždět nahoru přičemž když do řezu přijdou ostré zuby, pás se srovná. Výsledek jsou vlny. Typicky při vjezdu do kulatiny, která není na začátku očištěna či bez předřezu. Zuby, které vjedou první do řezu přes hlínu se okamžitě otupí.
Nejdůležitější info o pásech
Pro co nejdelší životnost pásu je nutné dodržovat několik zcela zásadních pravidel
- s přebroušeným pásem zcela zásadně děláme první řez pouze cca 20ti % rychlostí, než je běžná rychlost posunu, aby se ostrost řezných ploch sjednotila. Pokud se toto pravidlo poruší, pás se začne, ačkoli je ostrý, zařezávat a dělat oblouk. Délka prvního řezu musí být alespoň 200 cm - 400 cm. Po tuto dobu bude pás dělat hrubší řez.
- každý pás, dokáže udělat jen určité množství řezů, které se liší řezaným materiálem a objemem, než se otupí
- pokud řežete tvrdé dřevo výbrusem zubu na měkké dřevo, snížíte si počet řezů až o 75%, tzn , že v konečném důsledku můžete udělat třeba jen 8 řezů a pás se otupí
- v případě správně nabroušeného pásu, je počet řezů v řádu desítek, dle velikosti a délky kulatiny
- pás, na kterém je přilepená pryskyřice s pilinama nemůže řezat rovně. Pryskyřice na bocích zubů eliminuje funkci šranku a pryskyřice v patě zubu brání řezání a vyhazování pilin. Takový pás je předurčen k prasknutí či snížíte jeho životnost o 50-90%. Pásy musí být vždy čisté při vjezdu do kulatiny i při výjezdu. Toho docílíte správným poměrem vody s mazlavým mýdle. Samotná voda nemá požadovaný vliv na očišťování pásu a jeho mazlavost. Je možné zakoupit přípravky na odstraňování pryskyřice.
- v případě že přebroušený pás začne po pár řezech dělat neplechu, je vhodné udělat další řez extrémně pomalu, řezat po milimetrech a často se pás srovná a bude řezat opět normálně
- pásy, které jsou vyvěšené a neřežou např. dva a více měsíců po přebroušení praskají. Ocel, která delší dobu nepracuje po upnutí praskne. Je dobré u menších pilařů, aby si kupovali pásy na sezonu, řezali s nimi od jara do podzimu a na jaro kupovali nové. Není to pravidlem, ale stává se to hlavně u levnějších druhů pásů, oceli.
- hnací kola nemají vliv na rovnost a čistotu řezu. Hnací kola pouze pohánějí pás a rovný kvalitní řez zajišťují pouze rolny v místě řezu či podložky, packy u menších pil a jejich správně seřízení.
- šrank je na páse pouze z toho důvodu, aby mohl pás projet řezaným materiálem. Lze koupit i pásy bez rozvodu zubů, tzv stelitový pás, kde jsou špičky z tvrdokovu široké 2 mm navařeny na pásu o síle 1 mm. Toto je absolutně nejlepší druh pásu, avšak také nejdražší.
- brusky existují dva hlavní druhy a to tvarové a vačkové. Tvarová bruska je nenáročná na obsluhu, kdy má kotouč tvar zubu na páse a na jeden pohyb ramene vybrousí celý profil zubu. Tím, že je nenáročná na obsluhu a vše probíhá automatizovaně, je počet úspěšných přebroušení jednoho pásu cca 6-8x. Oproti tomu Vačkové brusky jsou extrémně náročné na obsluhu a jejich seřízení pro požadovaný tvar. Jejich výhoda je možné nastavení jakéhokoli tvaru zubu a úhlu zubu. V odborných rukách lze s těmito bruskami udělat přebroušení pásu až 16x.
- kolik nařežete s jedním pásem je velice individuální, avšak s pásy o délce 5ti metrů a správného seřízení pily lze nařezat na jeden zátah jedním pásem 10 - 15m3 řeziva (hranoly na roubení např.). Poté jej nechat odpočinou, přebrousit a znova lze nařezat podobný objem. Ovšem zanesená kulatina hlínou a pískem, absence předřezu, lepení pryskyřice na pás, špatné seřízení rolen apd. může vést k nařezání např. jen 2 m3 řeziva. V případě pořezání kulatiny pouze na desky či latě je pás schopen nařezat maximálně 1-2 m3 výsledného řeziva kvůli vysokému počtu řezů. Koeficient výtěžnosti stavebního řeziva z kulatiny je nejčastěji 0,55. Tzn, že z 1m3 kulatiny je pilař schopen nařezat 0,55 m3 stavebního řeziva. Někdo 0,7 m3, někdo 0,4 m3. Základním předpokladem pro co nejdelší řezání je používání vysokotlaké myčky a omývání kulatiny na pile. Ačkoli se zdá kulatina čistá, tak při řezání večer bez světla lze vidět, jak od špiček létají jiskry jako od prskavky.
DŮLEŽITÉ HLAVNĚ PRO MAJITELE DRAHÝCH PÁSŮ
- zcela nový pás, který ještě nikdy neřezal, může řezat napoprvé maximálně 45 minut (mimo bimetal) ! Nebavíme se o čase upnutí, ale pracovním.
- pás po řezání musí minimálně 24 hodin odpočívat, mimo pilu
- s pásem, např šířky 35 mm můžete po jeho zapracování řezat cca 60 minut a pak musíte vyměnit pás
(teoreticky můžete řezat i 8 hodin, ale druhý den se na páse PRAVDĚPODOBNĚ objeví praskliny)
- během směny je lepší použít více pásů, protože díky tomuto systému, můžete řezat i celý rok bez jediné praskliny
-pás se během řezání zahřeje o cca 15 stupňů, při špatném rozvedení zubů či tuposti až několikanásobně +60 stupňů a vznikají praskliny. Pás se natahuje a dělá vlnu směrem nahoru.
- pás se v průměru natáhne při řezání o 1.5 mm, pásy kolem 6 m délky až o 2.5 mm proto je nutné naučit ocel nejprve pracovat
- pokud narazíte na kámen na dřevě, či ve dřevě, vyhne se rozvedení zubů, tupí se několik zubů v řadě a přestáváte řezat rovně, totéž platí povětšinou o nánosu hlíny a písku na kulatině. V tento moment začne pás dělat pravidelné vlny v kulatině při posuvu, protože část zubů neřeže správně.
- pokud se na páse objevila jedna velká trhlina při řezání, je důvod mechanické přetížení pásu
- pokud se pás přetrhl ve sváru, je to technologická chyba a je k reklamaci, pokud není popraskaný jinde
- nelze s pásem v jeden den řezat, nabrousit a znova řezat, dochází k několikanásobnému popraskání kvůli namáhání roztažnosti oceli
VYVARUJTE SE PRASKLIN NA PÁSE
( pás je příliš nebo málo upnutý na pojezdových kolech, je tupý, jsou špatně nastavena pomocná vodítka- rolny pásu, řežete příliš dlouho, máte špatně vyvážená kola tj. mnoho vibrací, nechladíte a nemastíte pás, na pojezdových kolech je příliš nečistot a příliš se natahuje, pás odpočíval méně než 24 hodin, neotáčíte řemeny na kolech)
- pokud je od výrobce doporučení používat vodu na pás, do vody přidáváme saponát na mytí nádobí např JAR , mazlavé mýdlo atd, aby pás lehčeji klouzal v kulatině a nelepila se pryskyřice na pás a kola
- v případě, že jste si objednali nové pásy a ty dělají v kulatině oblouk ačkoli nikdy neřezaly, kalené, nekalené špičky, je problém již od prodejce - výrobce, protože pásy se skladují namotané v kotoučích, kde kotouč svoji vahou a tlakem ohýbá špičky a mění šraňk
- k ideálnímu napnutí pásů potřebujete buď větší praxi, tenzometr, či pilu s ukazatelem napnutí
- optimálním napnutím dosáhnete prodloužené trvanlivosti pilového pásu a zvýšené kvality řezání
- používáním tenzometru omezíte riziko přetržení pilové pásu vlivem přetažení či podřezávání vlivem malého napnutí
- v poslední době se v oběhu objevují extrémně špatně svařené pásy. Poslední a první špička musí být ve sváru od sebe vzdáleny stejně, jako všechny ostatní špičky na páse. Ovšem máme tu zkušenost, že se do oběhu dostávají levnější pásy, které jsou vinou špatného svaření nebrousitelné, protože krok brusky, jeho posun je hodinářskou prací a ve sváru díky velkému rozdílu ve vzdálenosti špiček od sebe dochází k vybroušení celého posledního zubu a postupně se odbrušují další a další zuby. Takový pás je brousitelný jednou, či vůbec.
Doporučené hodnoty napětí pilového pásu
! KAŽDÝ PÁS MÁ URČENOU VÝROBCEM PRŮMĚRNOU ŽIVOTNOST !
Životnost pásu přepočítáváme primárně na počet přebroušení pásu. Klasický ocelový pás má standard 6-8 přebroušení, než se ocel oslabí a na páse se nadobro objeví prasklina a pás je vyřazen. Pásy jsou mechanicky velmi namáhány v ohybu a v tahu a někteří výrobci mají na páse body, ke kterým když se probrousíte, pás praskne. Neexistuje žádný speciální odolný pás, proto z ekonomického hlediska je nejlepší kupovat pásy klasické oceli se špičkama rozvedenýma, zakalenýma. Bimetalové pásy mají počet přebroušení ještě menší 3 - 5 přebroušení. Dovolí vám sice déle řezat, o to méněkrát je však použít. Po cca třetím přebroušení vzniká velké riziko prasknutí. Panuje obecný názor, že bimetalový pás je co do životnosti lepší než klasická ocel, avšak praxe to vyvrací. Proto také není u některých prodejců skutečný bimetal dostupný. Řada prodejců prodává pásy s bimetalovým nástřikem jak jej odborně obchodně nazývají jako pásy bimetalové (včetně ceny :) ) ačkoli nemají s BI-metalem nic společného. Pásy je potřeba brát jako spotřební věc a jejich cena by měla být vždy zakomponovaná do výsledné ceny řeziva. Technická životnost pásu je pouze 15m3.
Nesvařujeme - proč ? Svařování přetížených pásů se výrobcem nedoporučuje. Vedle velké praskliny se na páse objevilo i více menších prasklin či mikropraskliny a životnost pásu se rapidně zkrátila. Prasknutí svařeného pásu v pile je velký problém pro hnací ložiska kol a jejich vyvážení. Sice lze ušetřit nákupem nového pásu jeho svařením, ale také je zde velká možnost odrovnat pilu či seřízení hnacích kol.
! POZOR - RADA NA ZÁVĚR !
KŮROVCOVÁ KALAMITA VYTVOŘILA PROSTOR PRO MNOHO NOVÝCH "PSEUDOBRUSIČŮ" S LÍBIVOU CENOU. NÁKUP BRUSKY JEŠTĚ Z NIKOHO NEUDĚLAL ODBORNÍKA, SVĚŘUJTE PROTO SVÉ PÁSY LIDEM, KTEŘÍ ROZUMÍ TOMU, CO DĚLAJÍ. BROUŠENÍ VYŽADUJE ČAS, CIT A PRAXI. ODBORNÍK SI NA VÁS A NA VAŠE DOTAZY VŽDY UDĚLÁ PROSTOR, ODPOVÍ VÁM NA VŠE OHLEDNĚ ŘEZÁNÍ, TECHNICE PÁSŮ, TECHNICE BROUŠENÍ, ROZDÍLŮ MEZI PÁSY, VYSVĚTLÍ ROZVOD ZUBŮ A SEŘÍZENÍ PILY. NEDOPUSŤTE, ŽE VÁM BRUSIČ ZNIČÍ 10 PÁSŮ A ŘEKNE, ŽE POPRASKALY, PROTOŽE JE TO VAŠE CHYBA, NEUMÍTE ŘEZAT ČI SE STARAT O PILU.
Tel. +420 734 217 129, e-mail: petr.bezruc@gmail.com
PÁSY PROSÍM ZASÍLEJTE ČI VOZTE NA ADRESU
PETR BEZRUČ, TYRA 92, TŘINEC, 73961
PO TEL. DOMLUVĚ
Tento text a obsah stránek je duševním vlastnictvím Petra Bezruče majitele stránek a kopírování obsahu či prezentování ve virtuálním světě je zakázáno. Text má sloužit všem pilařům pro čerpání důležitých informací z praxe a nikoli podnikatelům pro jejich účely.